Β΄ ημίχρονο φωτιά…

8

Έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση βρίσκεται το Σταυράκι μετά την νίκη που πέτυχε το μεσημέρι, στο γήπεδο της Ζωοδόχου επί της Δόξας Αναργύρων με 3-4!

Σε ένα ματς που πραγματικά ξεκίνησε σαν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να προσπαθούν και να έχουν επιθετικές αρετές, αλλά και το Σταυράκι έδειξε πραγματικά μια εικόνα η οποία δικαιολογεί απόλυτα, την βαθμολογική του θέση. Το πρώτο ημίχρονο αν και είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και κάποιες φάσεις κύλησε ανεκμετάλλευτo.

Η Δόξα με «κινητήριο μοχλό» τον Τσάνη να προσπαθεί να πετύχει το γκολ και το Σταυράκι που από την μεσαία γραμμή και πάνω να δημιουργεί φάσεις με σχεδόν όλους τους παίκτες. Η Δόξα έχασε ευκαιρίες με τόσο με τον Τσάνη όσο και με τους Γεωργαλή και Φώτη ενώ το Σταυράκι με τους Γιαννόπουλο και Γκεσούλη.

Όσοι παρακολουθούσαν τον αγώνα δεν περίμεναν την εξέλιξη του δευτέρου μέρους. Η Δόξα μπήκε δυνατά και στο 51΄ ο Τσάνης έβγαλε την κάθετη στον Φώτη και εκείνος με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 57΄ ο Σιάκας με διπλό σουτ μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Κάλλια ο οποίος έδιωξε αλλά στην επαναφορά ήρθε ο Γκεσούλης και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Από εκει και μετά το Σταυράκι έδωσε περισσότερο «βάρος» στην επίθεση η οποία και καρποφόρησε στο 69΄ όταν μετά από σέντρα ο Μαργιόλας στην μεγάλη περιοχή με κεφαλιά έκανε το 1-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κολιούσης έκανε συρτή σέντρα από δεξιά και ο Μαργιόλας με πλασέ διαμόρφωσε το 1-3.

Στο 81΄ ένα εκπληκτικό σουτ του Τσιούρη από τα 40 μέτρα «καρφώθηκε» στα δίχτυα του Κάλλια διαμορφωνό0ντας το 1-4. Και εκεί που όλοι νόμιζαν ότι θα περάσει το τελευταίο δεκάλεπτο ανεκμετάλλευτο, η ομάδα του Μιχάλη Κατσίκου στο 86΄ έπειτα από σέντρα του Σιάνα και διαγώνιο Γεωργαλή διαμόρφωσε το 2-4. Στο 90΄ η Δόξα πίστεψε ότι μπορεί να πάρει κάτι από το ματς και έπειτα από πάσα του Κουρμπέλη στον Γεωργαλή εκείνος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-4.

Διαιτησία: Τάσης (Χαρίσης, Βασδέκης)

Ανάργυροι: Κάλλιας, Χήτας (71΄ Νάσης), Μπούτης, Κουρμπέλης, Κίτσιος, Σίνδρος, Παπαδόπουλος (46΄ Καπελλάκης), Τζώρτζης (84΄ Σιάνας), Γεωργαλής, Τσάνης, Φώτης (81΄ Πλιάκος)

Σταυράκι: Γκάτζιος, Κατσίλας, Ζάγκας, Τσιακαλάκος, Νάτσης (54΄ Τσιούρης), Γκεσούλης, Κολιούσης (85΄ Μιχάηλ), Σοφιάς, Μαργιόλας (82΄ Τσιγαρίδας), Γιαννόπουλος, Σιάκας (79΄ Λούπας)