Ακλόνητη από την κορυφή η Ανατολή

10
  • Αν και η Κράψη αποδείχθηκε σήμερα δυνατός αντίπαλος, εν τούτοις η Ανατολή κατάφερε να πάρει την 14η νίκη της στο πρωτάθλημα και έτσι συνεχίζει για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική να οδηγεί την κούρσα της πρώτης ερασιτεχνικής κατηγορίας, Hall of Brands.

Δυνατό και ενδιαφέρον ήταν το παιχνίδι, που στο πλαίσιο της 18ηςαγωνιστικής, διεξήχθη
    νωρίτερα στο Ι. Σουμουντζόγλου, καθώς οι μεν γηπεδούχοι ήθελαν διακαώς τους τρεις
    βαθμούς για να παραμείνουν στην κορυφή και οι δε φιλοξενούμενοι, που κάνουν πολύ
    καλή χρονιά στο φετινό πρωτάθλημα, να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής από την
    πεντάδα.
    Στο πρώτο ημίχρονο οι «Πόντιοι» ήλεγχαν στο μεγαλύτερο μέρος του το παιχνίδι, με τους
    φιλοξενούμενους όμως να τους βάζουν δύσκολα και να προσπαθούν και εκείνοι με κάποιες αντεπιθέσεις να γίνουν απειλητικοί.
    Η Κράψη μπήκε πιο επιθετική στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ανατολή και πάλι να ανακτά τα
    ηνία της αναμέτρησης και πριν το πρώτο της τέρμα, να έχει τεράστια ευκαιρία να
    προηγηθεί, με τη μπάλα όμως σε σουτ του Θανάση, να βρίσκει το δοκάρι.
    Αν και φαινόταν, πως η Ανατολή έστω και αγχωτικά θα έπαιρνε το «τρίποντο», τελικά ένα πανέμορφο γκολ στην «εκπνοή» του Σκανδάλη μετέτρεψε μια αγχωτική νίκη, σε άνετη.
    Σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή συνεχίζει να βρίσκεται η Ελεούσα, που
    επικράτησε άνετα του Μετσόβου με 1-5 και τα βλέμματα πέφτουν στο αυριανό παιχνίδι της
    ΑΕΜ με την ομάδα του Αγροτικού Αστέρα, με έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον για τις
    ομάδες της κορυφής.
    Φιλμ αγώνα:
    7’ Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Δήμο, μπλοκάρει ο Σταυρόπουλος.
    9’ Ο Εμβραίζογλου σεντράρει, ο Τζίμας κάνει καρφωτή κεφαλιά, σε ετοιμότητα ο
    τερματοφύλακας της Κράψης.
    10’ Μεγάλη ευκαιρία για την Κράψη, καθώς ο Κατσάνος βγαίνει σε γρήγορη αντεπίθεση σε
    τετ α τετ με τον Διαμάντη αλλά εξουδετερώνει τη φάση ο τερματοφύλακας της Ανατολής.
    25’ Ο Δήμος πασάρει στον Σκανδάλη, ο δεύτερος σουτάρει δυνατά, ωραία πέφτει και
    αποκρούει ο τερματοφύλακας της Κράψης.
    36’ Δυνατό μακρινό σουτ του Ράπτη, η μπάλα φεύγει ελάχιστα έξω.
    39’ Ο Αλεξίου βγαίνει γρήγορα σε αντεπίθεση από τα δεξιά, σουτάρει δυνατά, ελάχιστα έξω καταλήγει η μπάλα.
    59’ Ο Ζαμπέτας σουτάρει δυνατά, αποκρούει ο Διαμάντης.
    62’ Ο Δήμος σεντράρει, ο Σκανδάλης παίρνει τη μπάλα, τη δίνει στον Θανάση, ο τελευταίος κάνει γυριστό σουτ, αποκρούει ο Σταυρόπουλος.
    63’ Δυνατό σουτ του Εμβραίζογλου, αποκρούει ο τερματοφύλακας της Κράψης.
    68’ Ο Θανάσης σουτάρει δυνατά, η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
    69’ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ από τον Θανάση, ο Κλιτσινάρης με κεφαλιά, κάνει το 1-0!
  • 92’ ΓΚΟΛ! Ο Σκανδάλης με πολύ ωραίο σουτ στις καθυστερήσεις, «γράφει» το τελικό 2-0!
    Διαιτησία: Τάσης (Τσάντας, Σπυρογιώτης)
    Συνθέσεις:
    Α.Ο. Ανατολής: Διαμάντης, Δήμος, Φίλιος, Μπίζιος, Τζίμας, Κολιός (56’ Χριστακόπουλος),
    Σκανδάλης, Εμβραίζογλου (90’ Γκούρας), Θανάσης, Κλιτσινάρης, Φωλίνας.
    Π.Α.Σ. Κράψης: Σταυρόπουλος, Κουκλίδης (79’ Θεοδώρου),Καρατζιάς, Φαρμάκης,
    Μουζακίτης,Κατσούδας, Αλεξίου (68, Λυπίτκας), Κατσάνος, Βύζας, Ζαμπέτας, Ράπτης(46’