Αιφνιδιάστηκε, και το πλήρωσε

121

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΣ Γιάννινα να φύγεει με θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, αφού αιφνιδιάστηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, και το πλήρωσε.

Τα δύο γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι σ’ένα τρίλεπτο (11′, 13′) τους έδωσαν εμγάλο αβαντάζ για τη συνέχεια, και απέβησαν καθοριστικά όσοαναφορά την έκβαση του ματς.

Στο δφεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα, με τις αλλαγές που έκανε ο Γιάννης Πετράκης, προσπάθησε ν’αντιδράσει, έγινε πιό επιθετικός, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι, ώστε ν’αλλάξει τη μοίρα του αγώνα.

Ο ΠΑΣ, σε σχέση με τον αγώνα της Τούμπας την περασμένη αγωνιστική, ξεκίνησε με μία αλλαγή, στη θέση του Λίλα που πιθανόν δεν ήταν έτοιμος ν’αγωνιστεί, ξεκίνησε ο Μανθάτης.

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας τη στήριξη του κόσμου του, και θέλοντας ν’αντιδράσει μετά τα όσα περνά σε αγωνιστικό και διοικητικό επίπεδο, μπήκε δυνατά στο ματς.

Μόλις στο 11′ έγινε το 1-0. Μετά απόμ σέντρα του Χουλτ από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Τζημόπουλο, ο Χίλιεμαρκ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Μιχαήλ, και κατέληξε στα δίχτυα του Βελλίδη.

Πρίν προλάβουν οι παίκτες του ΠΑΣ να συνέλθουν, έγινε το 2-0.

Στο 13′ ο Βιγιαφάνες έφυγε κάθετα και έξω από την περιχή ανετράπη από τον Μαυροπάνο, που είδε και κίτρινη κάρτα. Το φάουλ εκτέλεσε ο Μόλινς, και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να γίνει το 2-0.

Όπως ήταν φυσικό, και με το 2-0 υπέρ τους, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία κινήσεων ακι κατάφερναν να ελέγχον το ρυθμό του αγώνα.

Στο 24′ ο ΠΑΣέκανε την πρώτη του αξιόλογη επίθεση, μ’ένα σουτ του Χαλκιαδάκη έξω από την περιοχή, που έδιωξε με γροθιές ο Βλαχοδήμος.

Στο 44′ πάλι ο Χαλκιαδάκης σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά προ του Βλαχοδήμου, ο Μολέδο έβαλε το πόδι του και έδιωξε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιάννης Πετράκης προσπάθησε να κάνει την ομάδα του πιό επιθετική, με την είσοδο του Κόντε στη θέση του Κοζορώνη στο 56′.

Μετά από λίγο (59′) μπήκε και ο Σολτάνι στη θέση του Μανθάτη, και στην πρώτη του ενέργεια ανακόπηκε κακώς ως οφσάιντ.

Στο 60′ ο Παναθηναϊκός, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Χίλιεμαρκ, όταν ο Σουηδός όντας αμαρκάριστος στο ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα πολύ αουτ.

Στο 67′ ο Βελλίδης έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Μόλινς. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Κολοβέτσιος έπιασε κεφαλιά που κατέληξε άουτ.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήθελε ν’απειλήσει, όμως δεν κατάφερε να γίνει αρκούντως επικίνδυνος.

Οπότε, το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, και ο Παναθηναϊκός πήρε μια δίκαιη νίκη.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χούλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Σιλά, Χίλιεμαρκ (78′ Δώνης), Άλτμαν (60′ Λουντ), Βιγιαφάνες (69′ Μουνιέ), Μολίνς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Καρανίκας (65′ Ναδάλες), Μπουκουβάλας, Μαυροπάνος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (56′ Κόντε), Μανθάτης (59′ Σολτάνι), Γιάκος, Χαλκιαδάκης.