Έκανε το θαύμα η Ίντερ! (vid)

35

Με συναρπαστικό τρόπο έκλεισε η φετινή Serie A, καθώς στο πιό σημαντικό ματς της τελευταίας αγωνιστικής, η Ίντερ έκανε το θαύμα, κερδίζοντας τη Λάτσιο μέσα στο «Ολύμπικο», και πήρε το εισιτήριο για τους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League.

H ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι μάλιστα, βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά πάτυχε την ανατροπή, και πήρε τη νίκη που ήθελε, με σκορ 3-2.

Οι γηπεδούχοι της Λάτσιο, πήραν το προβάδισμα μόλις στο 9′, με αυτογκόλ του Ιβάν Πέρισιτς.

Το ματς έφερε στα ίσια (1-1), στο 29′ ο Ντ’Αμπρόζιο.

Η Λάτσιο πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 41′, με γκολ του Φελίπε Άντερσον.

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάουρο Ικάρντι κέρδισε πέναλτυ από τον Ντε Βράι (που τη νέα σαιζόν θ’αγωνίζεται στην Ίντερ), και το αξιοποίησε ο ίδιος, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο επόμενο λεπτό, η Λάτσιο έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Λούλιτς με δεύτερη κίτρινη.

Στο 81′, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βεσίνο με κεφαλιά έκανε το 2-3 και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Ίντερ.

Οι συνθέσεις:

Λάτσιο: Στρακόσια, Μάρουσιτς, Λούλιτς, Ράμος, Ντε Βράι (84′ Νάνι), Ράντου (76′ Κισάνγκα), Μούργια, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λούκας Λέιβα, Φελίπε Άντερσον, Ιμόμπιλε (75′ Λουκάκου).

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ζοάο Κανσέλο, Ντ’Αμπρόζιο (81′ Ρανόκια), Σκρίνιαρ, Μιράντα, Μπρόζοβιτς, Βεσίνο, Ραφίνια (68′ Καραμό), Καντρέβα (61′ Έντερ), Πέρισιτς, Ικάρντι.