Διακρίσεις του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ στο Κύπελλο Ελλάδος

55

Το διήμερο 29 και 30 Απριλίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο Ανοιχτό Ολυμπιακό
Προπονητήριο ΟΑΚΑ, το δεύτερο σκέλος του Πανελληνίου Αγώνα Κυπέλου Τοξοβολίας.
Ο αγώνας ήταν ανοιχτού χώρου και περιελάμβανε τις κατηγορίες ανδρών / γυναικών, νέων ανδρών / νέων γυναικών και εφήβων / νεανίδων, τόσο στο σύνθετο όσο και στο ολυμπιακό τόξο.
Οι αθλητές τοξοβολίας του Συλλόγου «ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΗΠΕΙΡΟΥ» έδωσαν για άλλη μια φορά
το παρών και διακρίθηκαν σε μία πανελλήνια διοργάνωση αγώνα τοξοβολίας ειπέδου.
Συγκεκριμένα, στην α’ κατηγορία ολυμπιακού τόξου ανδρών συμμετείχαν 86 αθλητές,
μεταξύ των οποίων οι αθλητές του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥ: Στέφανος Κικόπουλος, Παναγιώτης
Μάγγος και Νικόλαος Μαυράκης. Εξ αυτών, ο αθλητής του Συλλόγου Στέφανος Κικόπουλος
κατέλαβε την 14η θέση με 555 πόντους και μάλιστα σε τριπλή ισοβαθμία!! Ο Παναγιώτης
Μαγγος κατέλαβε την 48η θέση κα ιο ΝικόλαοςΜαυράκης την 57η θέση. Με τους ίδιους
αθλητές, ο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΗΠΕΙΡΟΥ κατέλαβε την 8η θέση στο ομαδικό αγώνισμα,
διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες για πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος.
Το πρώτο σκέλος του Κυπέλλου Ελλάδος είχε διεξαχθεί στις 1 και 2 Απριλίου στην Πάτρα.
Στον αγώνα αυτό συμμετείχε επίσης ο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΗΠΕΙΡΟΥ, με τους αθλητές του
Στέφανο Κικόπουλο, Παναγιώτη Μάγγο, Νικόλαο Μαυράκη και Νικόλαο Φίλλη, να
καταλαμβάνουν τις θέσεις: 24η, 32η, 39η και 53η, στην α’κατηγορία ολυμπιακού τόξου
ανδρών, μεταξύ 74 αθλητών, στο δε ομαδικό, ο Σύλλογος είχε καταλάβει την 7η θέση
πανελληνίως, αποκομίζοντας πολύτιμους πόντους για τον τελικό του αγωνίσματος.Ασημένιο μετάλλιο για τον Πρωτοπόρο στο Ναύπλιο
Στον αγώνα της Πάτρας, η αθλήτρια του Συλλόγου Ιωάννα Θεοδώρου είχε καταλάβει την 6η
θέση, με αποτέλεσμα να ανέβει στην α’ κατηγορία νεανίδων ολυμπιακού τόξου.
Πλέον, η προσοχή των αθλητών του Συλλόγου επικεντρώνεται στο τρίτο σκέλος του
Πανελληνίου Αγώνα Κυπέλου Τοξοβολίας που θα διεξαχθεί στις 14 Μαΐου στην
Θεσσαλονίκη. Στον αγώνα αυτό, με αντίστοιχες εμφανίσεις των αθλητών του, ο μεν
Σύλλογος διεκδικεί την πρόκρισή του στις 8 καλύτερες ομάδες πανελληνίως και στον τελικό
του ομαδικού αγωνίσματος, ο δε Στέφανος Κικόπουλος την πρόκριση στους 16 καλύτερους
αθλητές πανελληνίως και στον τελικό του ατομικού αγωνίσματος!!
Οι συμμετοχές του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥ ΗΠΕΙΡΟΥ στο Κύπελλο Ελλάδος, είναι ιδιαίτερα
σημαντικές, γιατί οι αγώνες ανοιχτού χώρου είναι επίπονοι, καθώς οι αθλητές είναι
εκτεθειμένοι στις εκάστοτε καιρικές συνθήκες, ενώ διεξάγονται σε διαφορετικές πόλεις, με
αποτέλεσμα να είναι απαραίτητες και οι σχετικές μετακινήσεις. Παρόλα αυτά, ο Σύλλογος
ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ και οι αθλητές του, διεκδικούν άξια την καθιέρωση σε πανελλήνιο επίπεδο,
με συμμετοχές και διακρίσεις στους τελικούς των αγωνισμάτων που συμμετέχουν.