Νικητής ο ΠΑΣ στο τοπικό ντέρμπυ

115

Χάρη στην πολύ  καλή του απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, και την υποστήριξη των οπαδών του, ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε τον ΑΓΣΙ, στο τοπικό ντέρμπυ του μπάσκετ, για τη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Το ματς έγινε στο κατάμεστο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, και για μία φορά αποδείχθηκε ότι η πόλη μας χρειάζεται ένα μεγάλο κλειστό.

Κατάμεστο το Νέο Κλειστό, που αποδεικνύεται και αυτό, μικρό για τις ανάγκες της πόλης

Το ματς ξεκίνησε με τον ΑΓΣΙ να παίρνει κεφάλι στο σκορ, χτυπώντας κυρίως μέσα στη ρακέτα, και να κλείνει μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο, με 26-21, και από το σκορ φαίνεται ότι το ματς ήταν πολύ ευχάριστο για όσους το παρακολούθησαν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήρθε η αντίδραση από τον ΠΑΣ, με μπροστάρηδες τους Γεωργίου και Πανάρα, και οι δύο αντίπαλοι πήγαν στο ημίχρονο ισόπαλοι με υψηλό σκορ (40-40).

Το δεύτερο ημίχρονο, ήταν παράσταση για έναν ρόλο.

Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα δυνάμωσαν την άμυνα (τα καλάθια από πλευράς ΑΓΣΙ έμπαιναν πλέον με «αίμα»), και πήραν μια διαφορά. Στους ήδη διακριθέντες Γεωργίου και Πανάρα, προστέθηκε και ο Καραγκιολίδης, που έδινε λύσεις τόσο επιθετικά, όσο και στην άμυνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΣ να προηγείται με 51-63 (σκορ δεκαλέπτου 23-11 για τους φιλοξενούμενους), και οι βάσεις για τη νίκη είχαν ήδη τεθεί.

Κάπως έτσι κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τα ατού του ΑΓΣΙ  (Χρύσης, Ζαμπέτης) να μην αντιδρούν, και οι παίκτες του ΠΑΣ έφτασαν στο τελικό 67-84.

ΑΓΣΙ:(Τσουκανέλης) Καννής 10(2), Σαχπατζίδης, Ζαμπέτης 2, Αντωνίου, Πουρνάρας 9, Χρύσης 4(1), Μάκης 18(3), Θυμνός 17, Φίλιος 5 Θώδης 2.

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα: (Κωστόπουλος) Γεωργίου 21, Πανάρας 19(3), Τσίρμπας-Αναγνώστου 7, Πρέντζας 7(1), Καραγκιολίδης 11(1), Π. Μάντζιος 2, Δ. Μάντζιος 9, Πάτρας 6, Πανταζής, Γιωτάκης 2