Ούτε στο Περιστέρι τα κατάφερε ο ΠΑΣ

49

Ούτε στο Περιστέρι κατάφερε ν’αποκομίσει βαθμολογικό όφελος ο ΠΑΣ Γιάννινα, αφού γνώρισε την ήττα από τον Ατρόμητο με 1-0, για την 6η αγωνιστική της Superleague-Σουρωτή.

Ήταν μια «κρύα» ήττα για τον ΠΑΣ, αφού δεν ήταν κατώτερος από τον αντίπαλο τοπυ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και φωνάζει για μια περίπτωση που θα μπορούσε να δοθεί πέναλτυ στο 11ο λεπτό, σε αντικανονικό μαρκάρισμα του Μπρούνο στον Ξύδα.

Ο Γιάννης Πετράκης, με τη γνωστή του τακτική με τρεις στην άμυνα, κατάφερε να μπλοκάρει τον Ατρόμητο, που είχε ένα ημίωρο άκαρπης υπεροχής, έως φλυαρίας.

Η πρώτη φάση του αγώνα, ήταν αυτή του 11ου λεπτού, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να φωνάζει για πέναλτυ του Μπρούνο στον Ξύδα.

Στο 23′, νέα ευκαιρία για τον ΠΑΣ, με τον Νικολιά να τροφοδοτεί τον Μυστακίδη, το σουτ του οποίου απέκρουσε με υπερένταση ο Γιαννούλης.

Σο 28′ ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Ουγκράι να σουτάρει, και τον Βελλίδη να διώχνει με γροθιές.

Και στο 38′, ο Ατρόμητος κατόρθωσε να πετύχει το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση: Ο Ουγκρά εκτέλεσε φάουλ, και ο Κουλούρης έπιασε κεφαλιά μέσα στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ, και έκανε το 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιάννης Πετράκης είχε ν’αντιμετωπίσει την απώλεια του Μιχαήλ που αποχώρησε τραυματίας, και αναγκάστηκε να οπισθοχωρήσει ο Λίλα στο κέντρο της άμυνας.

Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατότερα, και στο 54′ ο Ουγκράι με νέα εκτέλεση φάουλ, επιχείρησε να βρει τον Μούγιακιτς, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση.

Στο 63′, νέα ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Μάντσον να φεύγει στην αντεπίθεση, να σεντράρει στον Μούγιακιτς που βρέθηκε απέναντι στον Βελλίδη, όμως ο γκολκήπερ του ΠΑΣ επενέβη σωτήρια.

Στο 65′, ο Ούμπιδες βρίσκει τον Μπρούνο που επιχειρεί προβολή, όμως έκοψε ο Λίλα.

Στο 69′, πάλι ο Βελλίδης σταμάτησε τον Μούγιακιτς, με τον Ατρόμητο να συνεχίσει το κρεσέντο των ευκαιριών.

Στο 79′, λάθος της άμυνας του ΠΑΣ, προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί ο Κουλούρης, όμως πάλι ο Βελλίδης σταμάτησε τον επιθετικό του Ατρόμητου.

Και στο 81′, κατεγράφη η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία του αγώνα, και αυτή για τον Ατρόμητο, με τον Ούμπιδες να πιάνει δυνατό σουτ, και να βρίσκει τον Βελλίδη σ’ετοιμότητα.

Έτσι, ο Ατρόμητος έφτασε στη νίκη που τον διατηρεί στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας, και ο ΠΑΣ για μια ακόμα φορά έφυγε με άδεια χέρια από την Αθήνα.

Ο τραυματισμός (και συνεπώς η αντικατάσταση) του Αλέξη Μιχαήλ, ήταν ένας παράγοντας που συνέβαλλε στο να υποχωρήσει ο ΠΑΣ στο δεύτερο ημίχρονο, και οι αλλαγές που επιχείρησε ο Γιάννης Πετράκης, για να δώσει επιθετική ισχύ, (Αθανασιάδης, Κριζμάν) δεν έσωσαν στον προπονητή του ΠΑΣ αυτό που περίμενε.

Την κίτρινη κάρτα του Κοτσάνη- που ελέγχεται για τη φάση του 11′- αντίκρισε ο Κουλούρης για λογαριασμό του Ατρόμητου, και οι Βιδάλ, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Νικολιάς από πλευράς ΠΑΣ.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος: Μέγερι, Σάκιτς, Γιαννούλης (72′ Κιβρακίδης), Χατζηισαίας, Ρισβάνης, Μπουσούλατζιτς, Μούγιακιτς (85′ Κωτσόπουλος), Μάντσον, Ουγκράι (64′ Ούμπιδες), Μπρούνο, Κουλούρης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Bελλίδης, Μπουκουβάλας, Κακούμπα, Σκόνδρας, Μιχαήλ (46′ Κάστρο), Τζημόπουλος, Λίλα, Βιδάλ, Μυστακίδης (59′ Αθανασιάδης), Ξύδας (64′ Κρισμάν), Νικολιάς.